Pro milovníky procházek a pláží

MARAGNANI

Procházkou po písečné pláži směrem na Valledorii, se asi po  800m nachází pláž Maragnani s útvary na skalách lemující pláž připomínající obří tlapy. V některých místech se také objevuje černý písek a zelené kameny.

Najdete zde také útulné zákoutí písečné pláže se skalním výběžkem, který dodává místu na malebnosti. V tuto chvíli asi do srpna je nutné na začátek písečné pláže projít přes vesnici, protože na pobřeží v různých částech vesnice probíhá výstavba schodišť a přístupů k moři.

SAN PIETRO A MARE

Pokud budete pokračovat  po pláži dále na Valledorii, po asi 2Km dojdete k místu nazvanému San Pietro a mare. Je to místo, kde se místní řeka vlévá do moře. Řeka zde vytváří zátočiny a mělká jezírka, což určitě ocení děti a ti, kdo mají rádi příjemně prohřátou vodu. Na jedné z vodních ploch je možné zapůjčit si šlapadla, loďky, kajaky a projet se po klidných vodách řeky. K této půjčovně se bohužel dostanete pouze ze strany od Valledorie – nachází se na opačném břehu řeky. Pěšky se k ní dostanete obejitím kempu, autem pak stačí na hlavní silnici odbočit až následující odbočku za odbočkou na San Pietro a mare. Půjčovana organizuje také sjíždění řeky na kajacích. Půjčovné se pohybuje okolo 10 Eur na hodinu.

BAIA OSTINA

Vydat se také můžete na druhouod La Ciacciasměrem na Castelsardo. Hlavní cesta vedoucí vesnicí postupně pokračuje směrem na útesy s výhledem na nedaleké Castelsardo nad mořem.  Krásnou vycházkou po cestě mezi pobřežím a kopcem tyčícím se nad La Ciacciou dojdete asi po 3 kilometrech do zátočiny, která se jmenuje Baia Ostina. Je to opravdu kouzelná vycházka, kterou by jste neměli vynechat. 1,5 km půjdete po vcelku obyčejné cestě mezi pastvinami, která je do konce srpna uzavřena. Tak 20m před zátarasem ale najdete naprosto nenápadnou cestičku k obejití směrem k moři. Projdete pár metrů strnisko a u moře se dostanete na vyšlapanou cestičku, která obchází plot ohraničující práce na cestě. Zde pak začíná ta pravá vycházka s kouzelnými výhledy, nádhernou přírodou a zářivě průzračným azurovým mořem.

CASTELSARDO

Po dalších asi 2 km od Baia Ostiny (tedy asi  5 Km od Vašeho ubytování na Sardinii) se nachází kouzelné historické městečko  Castelsardo. Návštěva tohoto městečka může být i výletem na celý den. Najdete zde pevnost, muzeum, antickou věž,  překrásné kostely, nesčetné kamenné uličky, hradby s překrásnými výhledy, kávárny, restaurace, obchůdky. Nádherné není jen centrum městečka, ale také neopakovatelný park pod hradbami.

LA MUDIZZA

Směrem od moře dojdete poklidnou cestou / asi  1km/ do vesničky La Mudizza. Zde se nachází na okraji vesnice vinařství uprostřed vinic, které pořádá pro návštěvníky ochutnávky nejen místních vín, ale i specialit jako jsou sýry, masa atd. Lze jej najít podle ukazatelů Agroturismo. Na středu vesnice je pak moc pěkný kostelíček.

MONTE OSSONI

Kopec tyčící se nad La Ciaccou, který je dominantou výhledu ze zahrady apartmánu je také dobrým námětem na výlet. Odměnou za výšlap jsou krásné výhledy na celý Asinarský záliv a okolí. Výstup na kopec je možný ze strany odvrácené od moře, je tedy zapotřebí jej obejít. Cesta na vrchol je tedy delší než by se zdálo. U vesnice Mudizza kousek od cedule agroturismo je nenápadná cestička na vrchol kopce. Vycházka na horu je záležitostí asi na 3 hodiny.

PLÁŽE

Pokud jste milovníci pláží tak neváhejte a pěšky se vydejte podél pobřeží od La Ciaccia směrem na Porto Torres, narazíte na nespočet krásných písečných plážiček i větších pláží. Opačným směrem – na Santa Teresa se potom táhne dlouhá písečná pláž a od jejího konce pak začíná pobřeží protkané mnohými útesy, krásnými skalními útvary a skrytými písečnými i oblázkovými plážemi obzvlášť vhodnými k potápění.

Z nejbližších pláží doporučujeme  jednoznačně pláže San Pietro a mare u Valledorie, pláže ležící pod Badesi (severní část dlouhé písečné pláže) Li Mindi a Li Junghi, malebnou baia Ostinuskr.

Vzdálenější krásy Sardinie můžete objet autem, které budete mít po celou dobu Vaší dovolené k dispozici.

Potápění

 Severní pobřeží svoji strukturou zaručuje kvalitní a nezapomenutelné potápěčské zážitky. Nejznámějším potápěčským centrem je Castelsardo, které se nachází v severní části ostrova, přibližně 6km od naší vesnice. Mnoho potápěčských škol na Sardinii, nabízí skvělé zážitky a zapůjčení kompletního vybavení. Sardinie je vyhlášená svou nedotčenou přírodou a velmi kvalitními zážitky z potápění. V moři, žije spoustu úchvatných živočichů, které stojí za to vidět na vlastní oči.

Windsurfing

 Sardinie je jako stvořená pro vodní sporty a plachtění a windsurfing se styly národními sporty. Zvláště okolo Sassari je situováno množství zátok jež vybízejí ke kvalitnímu windsurfingu. Jelikož na Sardinii můžete plachtit i na podzim a na jaře je ideálním místem díky Mistralu (severní vítr), právě v toto období sem přijíždějí nadšenci vychutnat si obrovské vlny a kvalitní plachtění.

Horolezectví, Parašutismus s Treking

 Zvláště na Severní Sardinii nalezneme blízko sebe mnoho říček, lesů, hor, skalnatých převisů a úchvatné skalní útesy, jež přímo vybízejí k horolezectví a trekingu. Z výše položených míst jako jsou třeba například: La Ciaccia, Monte Ossoni, Monte Ruiu. Zde nalezneme nejkrásnější panoramata, ze kterých lze pozorovat překrásnou Korsiku Také přírodní předpoklady jsou úchvatné na Sardinii nalezneme rostliny jako nikde na světě. Horolezectví na Sardinii není založeno na dosažení nejvyšších vrcholů, vždyť i nejvyšší hora Sardiniie (Punta La Marmara měří ,,jen“ 1834 m) a to v horolezeckých poměrech není moc, horolezectví je tedy založeno na požitku z rozlehlých panoramat, jež jsou při pohledu na tuto kouzelnou zemi nezapomenutelným zážitkem. Sardinie má v současné době více než 3000 horských cest a v současné době patří k nejoblíbenějším státům navštěvovaných milovníky horolezectví.

Jezdectví


 Jezdecká tradice a vášeň pro jezdectví jsou již od starých věků jednou z nejoblíbenějších aktivit na ostrově. Na některých místech ostrova stále žijí pastevci divokých koních. Velmi často jsou pořádané jezdecké soutěže, které jsou na ostrově významnou událostí. Na ostrově je ve městě Palio v Sieně známý jezdecký klub, z něhož vzešel nejlepší jezdec na světě FrenkieDettori. Jezdecké show na Sardinii bývají plné šarmu a napětí. Na Sardinii funguje mnoho jezdeckých škol, které nabízejí kursy pro začátečníky, ale i pro pokročilé jezdce. Kromě kursů jsou zde nabízeny procházky se zkušeným instruktorem po třpytivých pobřežích, lučinách s nádhernou atmosférou a přírodou.


Golf


 Jak je známo golf je jedním z elitních sportů a stále se více rozšiřuje. Golf se stal také velmi populárním na Sardinii. Je zde praktikován pod širým nebem v blízkém kontaktu s přírodou, golf povznáší kvalitu zdejších sportovních aktivit, nenarušená příroda, mírné podnebí a rozlehlé území je kvalitní pro praktikování tohoto sportu. Mezi nejvýznamnějšími golfovými kluby stojí za zmínku golfový klub Pevero v Porto Cervu který je díky své podobě, kterou vytvořil architekt Robert Trent Jones, považován za mistrovské dílo a patří mezi nekrásnější na celém světě.

Sportovní rybaření

 Rybaření vždy patřilo mezi typické aktivity na Sardinii, ať už na lodi uprostřed širého moře tak na pobřeží s prutem v ruce, byl tento ,,sport“ vždy považován za národní. Je zde nesčetné množství rybářských klubů které nabízejí kursy pro začátečníky i pro profesionály a je zde možnost zapůjčit si kompletní vybavení. Ryby se dají lovit na moři, ale také na jezerech a říčkách, ostrov je, co se týče ryb velmi bohatý, takže se nemusíte bát, že se Vám nepoštěstí při rybolovu nějakou rybu chytit.